KOÇ HOLDİNG - Mahallede Ortak Yaşam

Mahallede Ortak Yaşam Projesi; tüm Türkiye’de sokak hayvanları ile uyum ve güven içinde birlikte yaşayabileceğimiz bir mahalle kültürünün oluşturulmasını ve yaygınlaştırılmasını amaçlamaktadır. Projenin ilk ayağı İstanbul Eyüp Sultan’daki Göktürk Merkez Mahallesi’nde veri temelli hareket eden, bireysel çabayı ortaklaştıran  ve ön yargıları ortadan kaldıran bir topluluk yaratılmasıyla başlamıştır.

Bu kapsamda kurulan; “Mahalle Sakinleri İnisiyatifi”, “Mahallem Platformu”, “Sen de Katıl! Hareketi” gibi oluşumlar ile planlanan faaliyetler yürütülmektedir. Proje kapsamında kurulan Göktürk Değerler Atölyesi ile örnek mahalle aksiyon planı çalıştayları düzenlenmektedir.

Göktürk’te pilot olarak çalışmaya başlayan “Semt Pati” mobil uygulaması sayesinde mahalle sakinleri sokak hayvanlarının kayıtlarını tutarak onların ihtiyaçlarını tespit ederek hem hayvanlara yardımcı olabilmekte hem de hayvanseverler birbirlerinden ve hayvanlara yapılan yardımlardan haberdar olabilmektedir.

 

Proje sonucunda mahalledeki tüm aileler, çocuklar ve esnaflar da dahil tüm mahalle sakinleri ile bir arada gönüllülük faaliyetleri ve atölye çalışmaları gerçekleştirilecektir.